Czas pandemii i społecznej kwarantanny to okresy, w którym wiele osób narzeka na brak urozmaicenia i codzienną monotonię.
Jeśli tylko nie zabraknie chęci, przy odrobinie wysiłku możemy w bardzo prosty sposób przyczynić się do poprawy warunków bytowania zwierząt, które żyją w naszym bezpośrednim sąsiedztwie! Myśliwi z Koła Łowieckiego „Hubert” w Tymbarku pokazują, że każdy z nas może to zrobić – choćby budując proste budki lęgowe dla ptaków.
Dlaczego warto?
Budki lęgowe dla ptaków to bardzo prosty i skuteczny sposób na praktykowanie tzw. ochrony aktywnej. Takie sztuczne siedliska nie tylko chronią przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i drapieżnikami, ale przede wszystkim zapewniają spokojne miejsce w okresie lęgowym dla złożenia jaj i wychowania potomstwa. Jest to szczególnie ważne w związku z coraz większą ingerencją ludzką w środowisko naturalne ptaków i z niszczeniem ich siedlisk naturalnych.
Jak zbudować?
Budki lęgowe, jak widać na załączonych zdjęciach, są bardzo proste do wykonania. Mogą oczywiście przybierać każdy kształt. Do przygotowania zaprezentowanych wystarczy, że dysponujemy zaledwie sześcioma prostokątnymi deseczkami, które można zbić gwoździami lub skręcić przy pomocy śrub. Gdy w domowym warsztacie posiadamy odpowiednie narzędzia do wycinania, możemy zapewnić dostęp do przygotowanej budki w postaci okrągłego otworu – jeśli nie mamy takich narzędzi, wystarczy, że jedna z deseczek będzie krótsza, co spowoduje, że powstanie szpara, przez którą ptaki dostaną się do środka. W zależności od gatunku ptaków, dla których zamierzamy zbudować ogrodowe siedliska, wysokość szpary wejściowej (lub średnica okrągłego otworu) powinna wynosić od 3 cm (np. dla sikorek) do 15 cm (np dla większych gatunków sów, czy gołębi).
- Najlepszym materiałem do budowy jest oczywiście drewno, ale nada się też sklejka lub płyta OSB. Zdecydowanie powinniśmy unikać metali, plastiku, szkła i kartonu.
- Powinniśmy zapewnić odpowiednią odległość między dnem skrzynki i otworem wlotowym (utrudnia to dostęp drapieżnkom)
Przydatne wskazówki:
- Warto przygotować budki przed okresem lęgowym. Dla przykładu wróble odbywają lęgi od końca lutego do sierpnia, a jerzyki – od maja do sierpnia. Najlepszym terminem jest więc co prawda czas od późnej jesieni do końca zimy, ale nie zrażajmy się! Jeśli budki nie zostaną zasiedlone w „sezonie”, w którym je zawiesimy, to z pewnością stanie się to w następnym okresie lęgowym.
- Od czasu do czasu warto budki wyczyścić – zapewni to ochronę przed pasożytami i innymi szkodliwymi czynnikami. Pamiętajmy jednak, żeby nie robić tego w okresie lęgowym!
- Dla wygodnego montażu warto przymocować z tyłu budki listwę, którą będziemy przybijać do drzewa. Nie zaleca się montowania budek za pomocą drutów, ponieważ te wżynają się w pień drzewa.
- NIE NALEŻY montować „patyczka” u wlotu do budki – nie jest przydatny dla ptaków, a zdecydowanie ułatwia drapieżnikom dostęp do wnętrza.
- Dla zwiększenia bezpieczeństwa, poniżej budki, wokół pnia można zamontować ochronny „kołnierz” uniemożliwiający drapieżnikom dostanie się do budki.
Gdzie i jak montować?
Budki powinno się montować w miejscu, które w godzinach przedpołudniowych jest zacienione. Musi to być lokalizacja spokojna i mało uczęszczana przez ludzi. Budki powinny znajdować się w odległości co najmniej kilkunastu metrów od siebie, na wysokości ok. 4 m.
Darz Bór
Jakub Jurowicz